Infračervené světlo je součástí světelného spektra, ale není vidět. Důvodem je jeho větší vlnová délka, kvůli které je okem nezachytitelné. Vyzařuje ho slunce, ale i všechna tělesa zahřátá na vyšší teplotu, využívá se například v laserech. V textech se slovo infračervené často skrývá za zkratkou IR, která pochází z anglického označení InfraRed.
Při ozařování infračerveným světlem probíhá mezi tělesy tepelná výměna a ozařované těleso se zahřívá. Právě díky tomuto účinku se infračervené zdroje využívají v takzvaných infrasaunách či infrakabinách. Světlo, které tyto speciální žárovky produkují, má totiž pozitivní dopady na lidský organismus.
Systém infračerveného záření proniká do kůže do hloubky asi pěti milimetrů. Nezahřívá však pouze kůži, ale i svalstvo a vnitřní orgány. Zároveň se při nahřívání infračerveným světlem zvyšuje tepová frekvence, tělo se potí, částečně se zbavuje toxických látek a napomáhá i přenosu látek v krevním oběhu. Odhaduje se, že během jednoho cyklu v infrasauně člověk spálí tolik kalorií, jako kdyby běžel deset kilometrů. Pro sportovce je dobré i proto, že napomáhá rychlému doplnění kyslíku ve svalech.
Infračervené světlo přispívá k celkovému uvolnění těla a využívá se proto k terapeutickým účelům. Urychluje hojení vymknutých kloubů, podvrtnutí a drobných ran. Na našich stránkách naleznete infračervené zdroje například od značky Philips. Výrobce je doporučuje například k léčbě bolesti zad nebo nachlazení.
Využívat se infračervené světlo může i v kosmetice, protože pomáhá při léčbě akné, popálenin a celulitidy. Navíc otevírá póry pokožky a umožňuje tak její lepší čištění.
Působení infračerveného záření může být i škodlivé, ale jen v případě, že uživatel nedodržuje bezpečnostní pokyny. Při vysokých intenzitách záření může dojít k popálení kůže, úžehu či úpalu. Proto nikdy nezapomínejte na doporučení výrobce a infračervené zdroje neužívejte příliš dlouho.