Způsobů, jak se zahřát je mnoho. Někdo se rád vyhřívá na slunci, někdo si rád uvaří čaj, jiný před zimou utíká do vany plné horké vody. K naplnění vany většinou stačí otočit kohoutkem, za kterým se však musí skrývat kvalitní zdroj teplé vody. Vodu můžete ohřívat pomocí různých druhů energie, my se zaměříme na elektrické spotřebiče.
Při výběru správného zařízení na ohřívání vody je dobré zohlednit několik důležitých kritérií. Zvažte, zda budete ohřívač používat k lokální spotřebě, například ke dřezu, nebo centrálně pro zajištění teplé vody pro celou domácnost. S ohledem na to pak vybírejte typ spotřebiče a jeho kapacitu.
Při výběru mějte na paměti i počet členů domácnosti. Jiné množství teplé vody totiž spotřebuje pár a jiné množství čtyřčlenná rodina. Odhaduje se, že jeden člověk za den spotřebuje asi 82 litrů vody, její průměrná teplota je asi 55 stupňů Celsia. Pro odhad nutné velikosti ohřívače se proto počítá s kapacitou 50 litrů pro jednoho člověka, pro čtyřčlennou domácnost by to měl být čtyřnásobek, ale někdy stačí i méně (většinou se uvádí objem 150 až 200 litrů).
Ohřívače mají nastavitelnou teplotu, na kterou vodu neustále ohřívají. Většinou se dá tato teplota nastavit v rozmezí od 35 do 85 stupňů, doporučovaná teplota je však 55 až 65 stupňů Celsia.
Pokud hodláte ohřívač používat jen jako příležitostný zdroj teplé vody, je lepší zvolit průtokový ohřívač. Pokud však ohřívač plánujete používat pro odběr velkého množství vody, volte spíše zásobníkový ohřívač.
O umístění zdroje teplé vody platí, že by měl být co nejblíže k místu spotřeby, aby se zamezilo případným tepelným ztrátám. V případě, že by byl zdroj příliš vzdálený od spotřebiče, je dobré zvážit, zda by nebylo možné přemýšlet ještě o doplňkovém průtokovém ohřívači.
ESVIT nabízí oba typy představených možností, můžete si o nich přečíst samostatný článek.