Od 1.9.2018 platí v EU úplný zákaz výroby a dovozu halogenových žárovek. Co to znamená pro Vás, zákazníky? Jak správně vybrat náhradu za halogenové žárovky, jaké jsou možnosti? Kterým výrobkům se raději vyhnout a podle čeho se orientovat? Na tyto otázky naleznete odpovědi v našem článku.
Sobota 1.9.2018 s sebou přinese úplný zákaz výroby a dovozu klasických halogenových žárovek. LED žárovky mají tedy úplnou zelenou a již nebudou mít žádnou konkurenci v podobě energeticky neefektivních halogenových světelných zdorojů, nesouhlasím však s tvrzením ekologičtějších. Však při každé průmyslové výrobě, vzniká mnoho škodlivin a dle mých zkušeností, jsou halogenové zdroje stále nejlepším zdrojem světla, byť jsou na štíru s účinností. LED zdroje nebo LED žárovky, již několik let plně nahrazují klasické žárovky, stejně tak i halogenové žárovky například na 12V. Jsou to ale právě LED žárovky, které Vám mohou znepříjemnit pobyt v jakém koli komerčním i nekomerčním prostoru. Přijdete například do restaurace, kde její majitel nakoupil ledkové žárovky z Číny od neznačkového výrobce a máte problém s očima, nemůžete se rozkoukat, světlo má nepříjemnou barvu a je silně oslňující. To jsou charakteristické vlastnosti nekvalitní led žárovek.
Do České republiky stejně jako do ostatních okolních zemí, se dováží značně nekvalitní LED žárovky, které mnohdy nevydrží ani udávanou minimální životnost. My všichni, v dnešní finančně napjaté době koukáme kde ušetřit. Tím, že koupíme nekvalitní LED žárovky do své domácnosti, nejenom že ve výsledku nešetříme, ale také daleko více zatěžujeme ekologii, i když kolem nás všichni říkají, jak ekologičtější je výroba a následné svícení LED žárovkami. Tyto zdroje slengově ledky, se často vyrábějí z umělé hmoty, která jak víme, se v přírodě za našich životů nemá šanci šetrně zlikvidovat. A tady narážím na tvrzení, že LED zdroje jsou vždy a všude deklarovány, jako ekologičtější. Je na každém, aby si o tomto udělal svůj vlastní názor a pokud chce alespoň nějakým dílem přispět k lepším zítřkům, měl by o tom více přemýšlet a kupovat raději značkové světelné zdroje renomovaných výrobců.
V LED technologii, jde vše velmi rychle dopředu a tento vývoj znamená neustálé snižování provozních nákladů s co možná nejlepší kvalitou světla. To ve výsledku znamená, že se neustále snižuje příkon těchto ledek se zachováním jejich výkonu. Ten zůstává přizpůsoben výkonům zmiňovaných halogenových žárovek. 50W halogena, je nahrazena LED světelným zdrojem s ekvivalentním světelným výkonem (W), ale vždy je určující světelný tok tohoto LED zdroje a né wattáž, jak si mnoho lidí myslí. Zmínil jsem 50W světelného výkonu halogenu, to se = světelnému toku okolo 775 lumenů halogenové 12V žárovky Philips BRILLIANTline 50W GU5.3 12V s vyzařovacím úhlem 36°. Přímá náhrada LED zdroj 12V MASTER LEDspotLV Value D 7-50W MR16 827 úhel 36° má světelný tok 621 lumenů se spotřebou 7W. Sledujte vždy hodnotu světelného toku LED zdroje (lm) v závislosti na ° úhlu vyzařování světla a spotřeby W !
Ekologickou zátěž, se například značka Philips snaží snížit tím, že LED světelné zdroje začali vyrábět v klasických obalech jako halogenové žárovky a to ve skleněných baňkách. Na stránkách www.esvit.cz nabízíme tyto kvalitní ledkové žárovky Philips, které jsou zárukou uváděných neklamavých hodnot. Jednu věc jsem nezmínil a to jsou jsou životnosti led zdrojů, ale to předpokládám každý zná. Standardní životnosti pro domácí spotřebu se pohybuje okolo 15.000 hodin, pro profesionální použití doporučuju vybírat z řady MASTER LEDspot, kde se udávaná střední doba životnosti od 25.000 až do 40.000 hodin.
Pokud potřebujete poradit s výběrem LED žárovek, stačí nám napsat na email : esvit@esvit.cz do předmětu jak vybrat LED žárovku a my Vám rádi poradíme
Příklady nových slkeněných baněk LED žárovek