Loading...

Tepelná pohoda

Podle odborníku se v Česku topí až dvě stě padesát dní v roce. V posledních letech není vytápění vůbec levnou záležitostí a tak je dobré zvážit několik základních pravidel a především se rozhodnout, do jakého typu vytápění investovat.

29.4.2013 | autor: Esvit.cz

S ohřevem vzduchu v interiérech souvisí i zdánlivě jednoduchý pojem tepelná pohoda. Jednou z možných definic je, že se jedná o stav mysli člověka, ve kterém je spokojený s teplotou svého okolí, a vychází ze subjektivního hodnocení.

Základním pravidlem samozřejmě je, že by člověku nikdy nemělo být ani příliš velké teplo ani příliš velká zima, přesně v tu chvíli dosáhne tepelné pohody. V případě, že je lidskému organismu příliš velké teplo, začíná se potit, v opačném případě zase reaguje husí kůží. Teplota může mít vliv například i na únavu.

Co má vliv na tepelnou pohodu?

Objektivní vlivy na tepelnou pohodu podle odborníků existují celkem čtyři, konkrétně jsou to teplota a vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a teplota stěn a předmětů v místnosti. Jako nejideálnější hodnoty se uvádí teplota vzduchu mezi 18,5 a 21,5 stupňů Celsia, v koupelně však teplota může být i vyšší. Zároveň platí, že je zdravější spát v chladnějších místnostech, takže určitě stahujte topení na noc. Nevyplatí se vytápět ani místnosti, které člověk využívá ke skladování, nebo jen jako průchozí.

Vlhkost vzduchu by neměla klesnout pod čtyřicet procent, ale zároveň by neměla přesáhnout šedesát pět procent. Ideální hodnota proudění vzduchu je 0,15 až 0,2 metru za sekundu.

K dosažení tepelné pohody může přispět i výběr správného topidla nebo ventilátorů. Pro šetření elektrické energie je důležité i co největší omezení tepelných ztrát.

 

Firma ESVIT vám nabízí nespočet možností, jak si tepelnou pohodu zajistit, můžete vybírat ze široké palety akumulačních kamen, topných ventilátorů či rohoží nebo infrazářičů. Stačí si jen vybrat.

@parent