Člověk se cítí dobře, pokud se nachází v prostředí, které je mu příjemné. Ovlivňuje ho například množství hluku nebo světla. Vliv při tom může mít i v okolí převládající barva. A nemusí se jednat jen o nábytek či barvu stěny. Působit na lidskou psychiku se dá i pomocí barevného světla.
Při výběru osvětlení by měl každý myslet především na své zdraví a zdraví svých očí, ale pokud se člověk nebojí experimentovat, nebo hledá osvětlení pro nějakou speciální příležitost, může zdroje světla vybírat i podle barevných účinků, které se jim přisuzují. Nabídka barevných žárovek je široká.
Obecně platí, že syté a teplé barvy opticky zmenšují prostor, zatímco barvy tlumené a studené mají opačný účinek. Podobně jako tlumené barvy působí i bílé světlo, které zároveň spojuje s pocitem čistoty.
Červené světlo v člověku vyvolává pocity vzrušení a temperamentu, v tmavším odstínu se však spojuje spíše se slavnostním prostředím a vážností.
Po modře zbarvených žárovkách by měl sáhnout každý, kdo bude pomocí světla chtít vyvolat atmosféru ticha. S modrou barvou se však zároveň spojuje i chlad. Opačný účinek mají na člověka žluté odstíny, ty v lidech vzbuzují pocit tepla, připomínají slunce a s ním i světlo a jas.
Zelená barva je pro mnohé barvou naděje, zelené osvětlení proto působí uklidňujícím dojmem a je spojováno s přírodou.
Barvy se samozřejmě dají i kombinovat, ale i barevné kombinace mohou mít různý účinek. Zvolíme-li barvy kontrastní, nápadné a vyzývavé, můžeme se spolehnout, že rychle upoutají pozornost, ale pokud se takových barev sejde víc, pozorovatele brzy unaví. Volba barev, které jsou spolu v harmonii, je sice méně výrazná, ale působí příjemněji a pocitově uklidňuje.
Účinky barevného světla však mohou být i dost individuální, a tak nezbývá, než se nebát a různé barevné žárovky vyzkoušet.