Loading...

Ve dnech od 23.12.2024 do 3.1.2025 je výdejní sklad uzavřen. Poslední expedice objednávek v roce 2024 bude probíhat v pátek 20.12.2024. První expedice v novém roce jsou plánovány od pondělí 6.1.2025.

Pohybová čidla pro LED svítidla

Pohybová čidla pro spínání žárovek, zářivek a LED žárovek.

13.3.2018

https://www.elektrobock.cz/stropni-pohybove-cidlo/p175https://www.elektrobock.cz/universalni-pohybove-cidlo/p187U čidel pohybu je vždy nutné znát jeho maximální možnou zátěž, kterou nesmíme přesáhnou, to by vedlo k poškození spínacího prvku čidla a následnému poškození. Pokud bychom potřebovali jedním čidlem spínat vícero prvků s větší, než povolenou zátěží, pak musíme zvolit jiný způsob zapojení takového čidla a to tak, aby žátěž byla přenesena na jiný zátěžový spínač, nejlépe spínací relé. 

 

pohybového čidla je možné nastavení různých veličin podle charakteru prostoru. První nastavitelnou veličinou je dopad denního světla, tedy nastavení citlivosti na dopad světla do daného prostoru.

Asi není potřeba, aby svítidla byla spínána pohybovým čidlem přes den, když je vidět díky denímu světlu. Tedy nastavíme citlivost vnímání denního světla až ve chvíli, když se začíná stmívat, tedy zabráníme čidlu spínat za denního světla. 

 

Doba, tedy čas, lze nasatvit na požadovanou hodnotu, za jak dlouho po sepnutí svítidel, se tato mají vypnout. Časové rozmezí je většinou nastavitelné od 5 sekund až do 10 minut.

 

Na pohybovém čidle je nastavitelná i vzdálenost dosahu, tak je u standardních detektorů maximálně 12 metrů od místa, kde je detektor instalován.

 

Spínání LED žárovek pohybovým čidlem 


V LED žárovkách se používají spínané zdroje. Ty při sepnutí vykazují vysoké náběhové proudy. Záleží dle typu zdroje, který je použit ve svítidle, ale tyto náběhové proudy se u LED žárovek mohou pohybovat až do 20A. Náběhové proudy opalují kontakty relé a dochází k jejich rychlejšímu opotřebení až zničení.


U běžných pohybových čidel se životnost rapidně snižuje. To je obecný problém PIR čidel u většiny bytových domů nebo panelových domů, kde se do stávajících svítidel místo standardní žárovky, instaluje úsporná LED žárovka. Svítidel na jedné větvi která je ovládána pohybovým čidlem je zpravidla vícero a čidla pohybu které jsou v místě již instalovaná, nezvládají LED zdroje spínat jako klasické žárovky, které mají výrazně nižší náběhové proudy.

 

Doporučujeme Vám proto použít v bytových domech nebo v obecných prostorách, kde spínáme například LED osvětlení chodby čidlem pohybu, použít profesionální výrobky české firmy Elektrobock a to dva typy, které mají vysoký počet spínacích cyklů, dlouhou životnost a záruku po dobu 5let garantovanou výrobcem Eleketrobock.

 

 

           ir28b-klasik-cidlo-pohybu.jpg     

 

 

 

1804_ebdfc7e266#

 

 

Kam umístnit pohybové čidlo


Ne všechna pohybová čidla, mají detekční úhel 360° a proto je nutné správně zvolit jeho umístnění na stěně nebo stropu místnosti. Vždy tedy musíme  mít na paměti, vzdálenost, výšku a spráný směr pro instalaci čidla.

 

Dále bychom se měli vyvarovat montáže tam, kde je dopad slunečního záření, neinstalovat čidlo pohybu v blízkosti jakého koli topidla, kde by čidlo mohlo ovlivňovat proudění teplého vzduchu. Asi úplnou samožřejmostí, je neinstalovat pohybové senzory před příčkami nebo jinými vysokými předměty, které znemožnili správné fungování pohybovým čidlům 

 

Poybové senzory pak rozdělujeme dle jejich instalace na vnitřní interiérové a venkovní do exteriéru, který musí mít krytí min IP44 proti všem nástrahám počasí.

@parent